W drugim poście z serii „Specjalista poleca” prof. dr hab. Artur Niedźwiedź opowiedział nam o swoich TOP 3 artykułach z dziedziny KONI na wetwterenie.elamed.pl!
Nie wiesz jaki artykuł wybrać do przeczytania w wolne popołudnie?
Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej z danej kategorii?
Potrzebujesz porządnego zastrzyku wiedzy?
Prof. dr hab. Artur Niedźwiedź na co dzień pracuje w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów, jest też Wydziałowym Kuratorem Studenckich Kół Naukowych, a od 2017 r. pełni funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Hipiatrycznego. Autor lub współautor ponad 140 prac naukowych, licznych doniesień i komunikatów konferencyjnych oraz monografii i artykułów popularno- naukowych. Od lat kieruje pracami komitetu organizacyjnego konferencji „Nowości w chorobach wewnętrznych koni”. Jest specjalistą z zakresu chorób koni, w zakresie których skupia się na chorobach układu oddechowego i pokarmowego, endokrynologii oraz parazytozach w obrębie przewodu pokarmowego. Poza uczelnią realizuje się jako głowa rodziny i tata małej Hani. My z dumą możemy powiedzieć, że jest naczelnym naszego czasopisma „Weterynaria w Terenie”.
Prof. dr hab. Artur Niedźwiedź ‒ Powszechnie wiadomo że otyłość i nadwaga to kolejna epidemia ludzkości, z ogromnymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz społecznymi. Niestety, problem ten dotyka coraz częściej zwierzęta domowe, jak również hodowlane. Co ciekawe, umiejętność rozpoznania nadwagi u zwierząt domowych wcale nie jest prosta i wymaga znajomości dedykowanych ku temu procedur. Dlatego niezwykle ważna jest umiejętność praktycznego stosowania skali BCS, w określaniu stanu kondycji zwierząt domowych.
Prof. dr hab. Artur Niedźwiedź ‒ EOTRH w literaturze tematu zostało opisane stosunkowo niedawno. Objawy, które ten syndrom zawiera. obserwowane były od zawsze, jednak postępowanie zazwyczaj skupiało się jedynie na leczeniu objawowym. Dziś możliwości wykorzystania radiografii cyfrowej w diagnostyce stomatologicznej u koni pozwala na wykrycie wczesnych przypadków EOTRH i spowolnienie postępu choroby, a w przypadkach zaawansowanych, na wdrożenie radyklanych, jednak potrzebnych metod terapeutycznych.
Prof. dr hab. Artur Niedźwiedź ‒ Dyskusja nad kształtem tzw. badania kupno-sprzedaż towarzyszy hipiatrom od dawna. Wielokrotne różna jest również interpretacja uzyskanych wyników. Wiele stowarzyszeń hipitrycznych wprowadza własne rekomendacje, które w połączeniu z dedykowanymi protokołami, mają na celu ujednolicenie procedury badania. W tym roku Polskie Towarzystwo Hipiatryczne udostępniło taki protokół, co jest niewątpliwym ułatwieniem dla lekarzy praktyków, i stanowi pierwsze tego typu opracowanie w Polsce.